Dieta śródziemnomorska jest coraz bardziej popularna. Głównie dzięki składnikom, które są doskonałym źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych. Specjaliści od żywienia określają ją jako jedną z najzdrowszych diet. Czym charakteryzuje się kuchnia śródziemnomorska? Jakich produktów nie należy spożywać, a jakie są wskazane? Jakie są najpopularniejsze dania?
Czym jest dieta śródziemnomorska – zasady
Dieta śródziemnomorska pochodzi z okolic morza Śródziemnomorskiego, czyli najcieplejszego zakątka Europy. Włosi, Hiszpanie, czy Grecy są bardzo rodzinnymi narodami. Dla nich wspólne spożywanie posiłków jest bardzo istotne i chętnie je celebrują. Wiele z nich jest dopełnianych niewielką ilością czerwonego wina. Takie tradycje ma również Chorwacja, u nich znajdziemy setki słynnych na całym świecie winnic. Jednym z „winnych” miast jest Zagrzeb i jego okolice. Tu dowiesz się więcej o tym regionie https://nawakacje.eu/zagrzeb-atrakcje/. Jeżeli chodzi o dietę śródziemnomorską, jej głównym założeniem jest korzystanie z produktów lokalnych i tych o niskim stopniu przetworzenia. W następnej kolejności wskazana jest rezygnacja z tłustych potraw na rzecz lekkostrawnych i zdrowszych. W diecie śródziemnomorskiej najczęściej wykorzystuje się oliwę z oliwek.
Dieta śródziemnomorska – produkty wskazane i zakazane
Można śmiało stwierdzić, że podstawą diety śródziemnomorskiej są warzywa i owoce, a także produkty zbożowe. Równie istotne jest spożywanie orzechów, nasion, roślin strączkowych, oliwy, ziół oraz przypraw. Wyjątek stanowi sól, która powinna być ograniczana do minimum. Wszystkie wspomniane produkty należy jeść praktycznie codziennie. Oczywiście kierując się zasadą, że najlepsze są te, które pochodzą z lokalnych upraw i nie są zbyt mocno przetworzone. Warzywa i owoce można znaleźć prawie w każdym daniu zarówno, jako dodatek, jak i składnik główny. Dla mieszkańców rejonu śródziemnomorskiego są one nieodłącznym elementem posiłków. Można ich spróbować w formie sałatek lub warzyw duszonych na oliwie. Owoce są serwowane na deser jako alternatywa dla słodyczy. Natomiast orzechy i nasiona są traktowane jako przekąska między posiłkami lub dodatek do potraw.
W diecie śródziemnomorskiej należy także ograniczać spożywanie czerwonego mięsa. Zastępowane jest rybami i owocami może. Najczęściej na talerzach można znaleźć krewetki, łososia, tuńczyka, śledzie czy sardynki, a nawet ślimaki.
Niewskazane jest także jedzenie dużej ilości jajek. Wraz z czerwonym mięsem powinny być spożywane sporadycznie jako dodatek i w towarzystwie dużej ilości warzyw.
Do najpopularniejszych dań kuchni śródziemnomorskiej można zaliczyć:
- Zupę cebulową.
- Tagliatelle.
- Tortellini.
- Sałatki warzywne i z dodatkiem chudego sera.
- Cannelloni.
- Tarty.
- Gazpacho.
Dieta śródziemnomorska – wpływ na zdrowie
Dieta śródziemnomorska nie jest typową dietą odchudzającą. Jednak kierowanie się jej zasadami na co dzień pomaga stracić kilka kilogramów w miesiącu. Badania wykazały, że dieta ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Pomaga także obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Co więcej, dieta śródziemnomorska wskazana jest dla osób zmagających się z problemami sercowymi i cukrzycą. Dzięki jej stosowaniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca, a większość wykorzystywanych produktów ma niski indeks glikemiczny.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu